Despre sustenabilitatea în modă și shopping fără regrete

Despre sustenabilitatea în modă și shopping fără regrete

              Pe buzele tuturor, prezent în tot mai multe articole din presa recentă, scris pe multe vitrine ale brandurilor mari de modă, conceptul de sustenabilitate a devenit omniprezent. Ba chiar există ca directivă a Uniunii Europene, cu aplicare imediată.

        Ce este sustenabilitatea?

             Conform Wikipedia, Sustenabilitatea este capacitatea de a exista constant. În secolul 21, se referă în general la capacitatea biosferei si a civilizației umane de a coexista.

                Sustenabilitatea poate fi definită și ca un proces socio-ecologic prin urmărirea unui ideal comun.Trecerea către sustenabilitate este, de asemenea, o provocare socială care implică legislația internațională și națională, planificarea și transportul urban, gestionarea lanțului de aprovizionare, stilurile de viață locale și individuale și consumerismul etic. 

      Ce este moda sustenabilă?

              Moda sustenabilă se referă la articolele vestimentare care sunt realizate astfel încât mediul să fie protejat. De asemenea, cei ce confecționează aceste haine, să fie protejați, având condiții de muncă sigure, fiindu-le  respectate drepturile și fiind plătiți cu un salariu echitabil.

        Moda sustenabilă sau sustainable fashion este la polul opus față de  „moda rapidă” sau fast fashion. Pe când fast fashion are la bază ciclul „a lua- a face- a cumpăra- a arunca” îmbrăcămintea produsă în masă de la retaileri și branduri care prețuiesc profitul în detrimentul planetei, moda sustenabilă își dorește să minimizeze impactul asupra mediului înconjurător.

     Toate aceste informații pot părea sterile...parcă mai ieri aveam in România doar câteva branduri de modă, înaintea venirii unor nume mari. Ultimii douăzeci de ani parcă au trecut cu viteza luminii, ne-am bucurat din ce în ce mai mult de comenzile online, de prețuri reduse, de campaniile ireale de Black Friday.

         Dar, dacă privim realitatea cu ochi lucizi, începem să realizăm că lucrurile din industria modei nu stau prea bine de mult timp.

       Citim despre munții formați din zeci de mii de haine noi ale unor grupuri mari de modă care ajung in Chile. Sau despre efectul devastator pe care ftalații din haine îl au asupra sănătății oamenilor.

        Pentru că este nevoie de foarte multă răbdare și informare, ne propunem ca săptamânal să discutăm și să explicăm cât mai detaliat cu putință, toate aspectele termenului umbrelă al modei sustenabile. 

        Anul 2022 a însemnat pentru Re-collections trecerea de la un concept de modă vicioasă, la un concept, evoluat, de modă virtuoasă. 

 

      Până acum, prin Garderoba Infinită, subliniam faptul că în industria modei se produce în exces, iar consumatorii sunt impulsionați să facă shopping compulsiv.

    Prin RE-COLLECTIONS facem loc unui concept nou - de shopping fără regrete, fără încurajam risipa ci doar shopping-ul responsabil. Ne construim portofoliul pe colaborări benefice pentru modă: colecții în serii limitate lucrate manual sau realizate din materiale reciclate și fibre alternative, cruely-free, non toxice față de mediu.

   Peste toate acestea, adaugăm și termenul de modă circulară, consacrat pentru ceea ce facem noi, prin care repunem în circuit produsele pe care femeile din comunitatea noastră le au în șifonier uitate.

Data viitoare vom detalia ce înseamnă conceptul de shopping fără regrete, discutând cu persoane dragi din comunitatea noastră. 

 

Autor- Dana Dinu- Fashion designer, Ambasador al Sustenabilității în modă și Colaborator Re-collections

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

Înapoi la blog